Çin, yurt dışındaki Uygurların emekli maaşını kesti.

Uygur etnik kökenli yurt dışında yaşayan Çin vatandaşlarının aldıkları emekli maaşları Çin devleti tarafından kesildi.

Uzun yıllar Çin’de çeşitli mesleklerde çalışıp emekli olan ve daha sonra hayatlarını yurt dışında devam ettiren yüzlerce Uygur vardı. Bu kişiler yurt dışında emekli maaşlarını çekebiliyordu.

Emekli maaşları Bank of China (Çin Bankası) aracılığıyla yatıyordu. Yurt dışında ise Uygurlar, Çin bankalarıyla uyumlu çalışan birçok bankadan paralarını alabiliyordu. Ancak Haziran ayı itibariyle binlerce Çin vatandaşı Uygurlar bulundukları ülkelerde bankalara gittiklerinde şok yaşadı. Edindiğimiz bilgilere göre bankalara giden Uygurlar, paranın hesaba yatmış olduğunu ancak parayı çekmek istediklerinde işlemin onaylanmadığını söylediler.

China of Bank,Uygurlara müşteri desteği vermiyor

Türkiye’de bulunan ve emekli maaşlarını alamayan Uygurlar, China of Bank’ın İstanbul’daki şubesi ile temasa geçtiler ancak şube yetkilileri bankanın Türkiye şubesinin sadece kurumsal müşterilerle ilgilendiği, bireysel müşterilerle ilgilenmediği gerekçesiyle Uygurlara yardımcı olmadı.

Emekli maaşını alamayan Uygurlar geçimini sağlamakta zorlanıyor.Birçoğu Çin’de memur, öğretmen, işçi olarak uzun yıllar çalışmış ve daha sonra yurt dışına çıkarak emekli hayatı yaşamaya çalışan Uygurlar, geçimini sağlamakta zorlandıklarını belirttiler. Ortalama 500 dolar emekli parası alan bu kişilerin bir çoğunun emekli maaşı dışında başka gelirleri yok.

Çin bunu neden yaptı?

Binlerce Uygur’un emekli maaşının kesilmesiyle birlikte birçok emekli Uygur geçimini sağlamakta zorlanmaya başladı. Bu durum ise akıllara Çin’in yurt dışında yaşayan Uygurları muhbir olarak kullanmak veya Çin’e getirmek için bu durumu organize ettiğimi sorusunu akla  getirdi. Çin, yakın zamanda emekli maaşını kestiği Uygurlara emekli maaşını tekrar alabilmesi için onları Uygur diasporası içinde muhabirliğe zorlamak veya Çin’e getirmek için teklif yapar mı?

Not:Çin Konsolosluğu Haberin konusuyla ilgili Haber merkezimizle temasa geçerek cevap haklarını kullanabilirler.

ETİKETLER: bank of chinaçinemekli maaşıuygur

Çin, yurt dışındaki Uygurların emekli maaşını kesti.” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s